Preko Partnerstva za KSG smo prejeli vabilo na Biološki večer, ki je bil 3. decembra in sicer na daljavo preko zooma. Predavanje ki ga je vodila dr. Anamarija Žagar z naslovom Plazeči prebivalci suhozidov- prilagoditve plazilcev na življenje med skalami je potekalo simultano v slovenskem in italijanskem jeziku.
Univerza na Primorskem- Fakulteta za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije letos že deseto leto zazapored organizira izredno zanimive poljubno znanstvene teme z naslovom Biološki večeri. Namen predavanj je predstaviti širši javnosti raziskave s področja biodiverzitete in naravovarstva nasploh. Biološki večeri se bodo v večji meri odvijali pod okriljem projekta ” Engreen- Krepitev zelene infrastrukture v čezmejni kulturni krajini IT-SI”, ki je sofinanciran v okviru programa sodelovanja Interreg V-A Italija-Slovenija 2014-2020. Pri projektu sodelujejo poleg Univerze na Primorskem še Park Škocjanske jame, Slovenija, občina Dolina in Gal Venezia Orientale. Eden od pomembnejših ciljev je organizacija dogodkov za ozaveščanje širše javnosti o pomembnosti zelene infrastrukture in nevarnosti, ki jim je ta izpostavljena. Predavatelji bodo nas slušalce popeljali v čudoviti svet kraškega živalskega in rastlinskega sveta, v kale in na suhe zidove, širše po čezmejnem območju, občasno pa tudi na druge konce sveta. Niz predavanj bo potekal do konca meseca maja 2021, približno dvakrat mesečno, v slovenski in italijanski različici. Na predavanje se lahko povežete tudi vsi ostali zainteresirani člani preko splete strani https://biološkivečeri.famnit.upr.si ali kanala Facebook projekta Engreen https://ww.facebook.com/ProjektENGREEN.
Prvega predavanja o plazečih prebivalcih suhozidov sem se udeležila, medtem ko se drugega predavanja, oz biološkega večera z naslovom” Kras- obljubljena dežela za metulje” pa se žal nisem mogla udeležiti in tudi ne naša članica, biologinja Irena Dolgan Požrl, ki je imela druge obveznosti. Čakamo na naslednje povabilo! MFF