STROKOVNA EKSKURZIJA PO PLISKOVICI IN KOSOVELJAH

V nedeljo, 8.oktobra smo za člane in simpatizerje društva organizirali strokovno ekskurzijo po Pliskovici in po Kosoveljah, ki nam jo je pripravil letošnji dobitik občinske plakete Občine Sežana Dušan Luin, doma iz Kosovelj. Priznanje je prejel za prizadevnost pri okranjanju kulturne dediščine v svoji vasi. Pričakal nas je v Dutovljah pri gostilni Ukmar, kjer smo spili kavico na račun našega člana Ivana Grandiča, ki je pred dnevi praznoval 70. rojstni dan. Marsikaj zanimivega nam je Dušan povedal že o Dutovljah, nato smo se z avtobusom odpeljali na spoznavanje primerov dobrih praks, v slikovito Pliskovico, naseljeno že najmanj 500 let, si tam ogledali Hostel in prisluhnili njegovemu nastanku. Sledil je ogled kamnoseštva umetne obrti in razstavnega prostora unikatnih izdelkov, mojstra oblikovanja kamna Jerneja Bertolata. Njegov oče pa nas je pospremil še do Evropskega latnika prijateljstva, kjer ima vsaka trta svojega evropskega botra ter do mitnice, kjer so nekoč pobirali cestno dajatev na poti med Gorico in Trstom, saj je tam potekala prva pot skozi vas. Sledila je vožnja do Kosovelj in tam nam je Dušan Luin pokazal prav vse v zvezi s kulturno dediščino vasi. Za ohranitev le- te je seveda bil in je najbolj zaslužen. Predstavil nam je zgodovino vasi in nekaj vaških zgodb , ki so vklesane v kamnite plošče. Ploščo kovačije, kjer je kovač Albin nabavljal črni premog iz našega vremskega rudnika, spominske plošče znanih kamnosekov in drugih pomembnih mož, ogledali smo si krasen zunanji kulturni prostor v Kalini opremljen s kamnitimi tablami, ki simbolizirajo kaj je tam nekoč bilo in je pomembno za kraj z napisom na plošči “TU SMO DOMA, CENIMO NAŠO DEDIŠČINO IN USTVARJANJE”. Ustavili smo se pri zbiratelju Silvotu Križmanu, ki nam je razkazal svojo 50 letno muzejko zbirko raznih orodij, bolniščične opreme iz 1. sv. vojne, in vozila-oldtajmerje. Seveda, pa nam je Dušan še prej pokazal kamnito ostalino vojaške kapele WW1 Feldspital 808 proglašene za kulturni spomenik lokalnega pomena in zanjo že pripravljajo načrte za obnovo. Zahvalili smo se našemu srčnemu Dušanu za tako bogato razlago in nepozabno predstavitev kulturne dediščine vasi, ki se je zaključila s kosilom na turistični kmetiji Patriciji Petrovčič- Tavčarjevi v Hruševici. Tu smo tudi čestitali naši članici Mariji Lavrič, ki je dan pred ekskurzijo praznovala rojstni dan in nas počastila s kavico. Zahvaliti se moramo tudi našemu prevozniku Vladu Čeparju, ki nas je povabil na sladoled v Kozino, kjer so zaključevali s sezono ponudbe sladoleda. Mislim, da je bil cilj današnjega dne dosežen. MFF